Rankpinigiai už butą

Rankpinigiai už butą

Ne kartą girdėta istorija: buvo sumokėti rankpinigiai už butą, tačiau netikėtai pasikeitus aplinkybėms neliko nei rankpinigių, nei buto. Ką daryti, kad taip nenutiktų?

Nors sumokėti rankpinigius už butą yra įprasta praktika nusprendus įsigyti naują būstą, tačiau dėl tam tikrų aplinkybių susidūrus su rankpinigių praradimu daugeliui kyla nemažai klausimų. Ar tai teisėta? Kokią įtaką turi rankpinigių sutartis? Ar būtina ją pasirašyti? Apžvelkime plačiau, kokias atvejais kyla rizika neatgauti rankpinigių ir kaip jų neprarasti.

Kas yra rankpinigiai už butą?

Visų pirma, reikia tiksliai įvardinti, kas yra rankpinigiai už butą. Lietuvos Respublikos Civilinio kodekso 6.98 str. 1 d. teigiama, kad rankpinigiais laikoma pinigų suma, kurią viena sutarties šalis pagal sudarytą sutartį jai priklausančių mokėti sumų sąskaita duoda antrajai šaliai, kad įrodytų sutarties egzistavimą ir užtikrintų jos įvykdymą. Paprasčiau tariant, kiekvienas nusprendęs įsigyti butą pardavėjui turi sumokėti tam tikrą pinigų sumą, kad užtvirtintų sutarties buvimą ir užtikrintų jos vykdymą. Teismų praktikoje pabrėžiama, kad rankpinigiai atlieka tris pagrindinės funkcijas – mokėjimo, įrodomąją ir užtikrinamąją. Perkant butą labai svarbu žinoti visus niuansus susijusius su užtikrinamąja rankpinigių funkcija:

  • Užtikrinamoji rankpinigių funkcija.

    Viena svarbiausių rankpinigių funkcijų – užtikrinamoji, kuometrankpinigiai perduodami pagrindinės sutarties įvykdymui užtikrinti. Tai reiškia, kad jei už pagrindinės sutarties nevykdymą yra atsakinga davusi rankpinigius šalis, tai rankpinigiai lieka antrajai šaliai, o jei už pagrindinės sutarties neįvykdymą yra atsakinga gavusi rankpinigius šalis, tai ji privalo sumokėti antrajai šaliai dvigubą rankpinigių sumą.

Rankpinigių sutartis – kodėl svarbu pasirašyti?

Rankpinigiai perkant butą – įprasta praktika ne tik Lietuvoje, bet ir užsienio šalyse. Tačiau svarbu pažymėti, jog rankpinigiai ne tik turi būti sumokėti, bet ir pasirašyta tai įrodanti sutartis.

Civiliniame kodekse akcentuojama, kad rankpinigių sumokėjimo faktą privalu įtvirtinti raštiškai. Rankpinigių sutartis apsaugo tiek pirkėją, tiek pardavėją, nes rašytinės formos nesilaikymas susitarimą dėl rankpinigių daro negaliojantį. Perkant butą dažniausiai yra pasirašoma preliminari arba rezervacinė sutartis, kurioje tiksliai ir aiškiai aprašytos visos sąlygos. Akcentuotina, kad jei rankpinigių davėjas nevykdo sutarties, tuomet rankpinigiai už butąatitenka pardavėjui. Tuo atveju, kai rašytinės sutarties sąlygų nesilaiko rankpinigių gavėjas, jis privalo grąžinti dvigubo dydžio rankpinigių sumą.

Kada galima prarasti rankpinigius?

Reikia atkreipti dėmesį į tai, kad pagrindinė priežastis, dėl kurios pirkėjas gali prarasti už butą sumokėtus rankpinigius yra pasirašytos sutarties sąlygų nevykdymas. Taip gali nutikti dėl įvairių priežasčių:

  • Banko nesuteikta paskola. Dažniausiai pasitaikantis rankpinigių praradimo pavyzdys – banko nesuteikta reikalingo dydžio paskola. Taip nutinka tuomet, kai pirkėjas pirmiausia sumoka rankpinigius pardavėjui, neįsitikinęs tuo, kad bankas suteiks reikalingo dydžio paskolą būstui pirkti. Ši klaida skaudžiai atsiliepia, nes negavęs reikiamo dydžio paskolos pirkėjas negali vykdyti sutarties sąlygų – sudaryti notarinę sutartį ir sumokėti pardavėjui už jo parduodamą butą. Minėta, kad tokiu atveju Civiliniame kodekse teigiama, jog sumokėti rankpinigiai lieka pardavėjui.
  • Nurodytų terminų nesilaikymas. Rankpinigių sutartis aiškiai nurodo terminus, kuomet bus pasirašyta galutinė sutartis ir sumokėta likusi pinigų suma. Tokiu atveju, kai būsto pirkėjas nesilaiko sutartų terminų, pardavėjas turi teisę pasilikti rankpinigius ir būstą parduoti kitam pirkėjui.
  • Pasikeitusi nuomonė, norai ar aplinkybės. Gali nutikti taip, kad pirkėjas pakeis savo nuomonę ar dėl tam tikrų aplinkybių nuspręs nebepirkti Tokiais atvejais, kai už sutarties nevykdymą yra atsakingas rankpinigių davėjas, Civiliniame kodekse nustatyta, kad rankpinigiai atitenka pardavėjui.

Kaip neprarasti rankpinigių?

Kaip apsisaugoti ir neprarasti rankpinigių už butą? Visų pirma, svarbiausia laikytis rašytinės sutarties sąlygų. Vis dėlto buto pirkimo procesas yra gan sudėtingas, reikalaujantis nemažai teisinių bei praktinių žinių. Tad visuomet perkant butą ar kitą nekilnojamąjį turtą yra geriausia konsultuotis su šios srities profesionalais ir naudotis NT brokerio paslaugomis.

Verta akcentuoti, kad į specialistus derėtų kreiptis dar prieš nusprendus įsigyti butą. Savo srities profesionalai pakonsultuos, padės išsiaiškinti, kokius žingsnius reikia atlikti nusprendus įsigyti butą ir patars kitais svarbiais buto pirkimo klausimais, kad viskas vyktų sklandžiai, nepatiriant nuostolių.

Skambinti Užklausa