Patarimai renkantis būstą: individualus namas ar kotedžas?

Kuomet augančios šeimos poreikius sutalpinti į kelių kambarių butą tampa per sunku, belieka pradėti naujojo būsto paieškas. Nenorintys ir toliau gyventi gan uždaroje buto erdvėje, turi du galimus pasirinkimo variantus. Tai individualus namas arba kotedžas. Pirmasis klausimas į kurį sau turi atsakyti būsimieji pirkėjai – kokio tipo būstas labiausiai atitinka jų poreikius.

Namas – ieškantiems privatumo ir individualių sprendimų

namas ar kotedžas Nuosavas namas pasižymi dviem pagrindinėmis stiprybėmis. Pirma, namo gyventojai gali džiaugtis maksimaliu privatumu. Jokio triukšmo, jokio kaimynų gaminamų pietų kvapo laiptinėje ar netvarkos kieme. Antra, namas turi privačią ir erdvią lauko teritoriją, kuri suteikia galimybę pritaikyti ją savo poreikiams bei pomėgiams. Pavyzdžiui, įsirengti terasą, lauko pramogų erdvę ar net nuosavą ekologišką darželį. Taip pat, nuosavo namo gyventojai išvengia automobilių parkavimo problemų. Tiesa, vienas iš didžiausiųjų namo privalumų – galimybė įsirengti būstą būtent pagal savo poreikius – gali tapti ir trūkumu. Tai ženkliai padidina būsto įsigijimo (statybos) kaštus. Nuosavas namas yra daugiausiai pirkėjų finansų ir jėgų pareikalaujantis gyvenamojo NT tipas. Kartu, namo išlaikymo kaštai yra kur kas didesni nei kotedžo. Nusprendus persikelti į namą, reikia išspręsti vieną galvosūkį. Pirkti jau pastatytą ar statyti patiems? Pirmuoju atveju bus išvengiama sklypo paieškos bei gana ilgo ir varginančio statybų proceso. Kita vertus, nors ir ilgiau užtrukęs, individualiai sau sukurtas ir įgyvendintas projektas džiugins kur kas labiau.

Privalumai:

 • Privatumas.
 • Individualių poreikių atitikimas.
 • Išskirtinis būstas.
 • Didesnė kiemo teritorija.

Trūkumai:

 • Didelės pradinės investicijos.
 • Didesni išlaikymo kaštai.

Kotedžas – privati erdvė už mažesnius kaštus

namas ar kotedžas Kotedžas – tai tarpinis variantas tarp buto ir nuosavo namo. Vidaus erdvės atžvilgiu kotedžas gali prilygti mažesnės kvadratūros nuosavam namui arba didelės kvadratūros butui. Lyginant su nuosavais namais, pagrindinis kotedžų privalumas yra mažesnės pradinės investicijos. Neretai, šiek tiek toliau nuo miesto centro nutolusius kotedžus galima įsigyti ir už buto kainą. Taip pat kotedžų išlaikymo kaštai yra kur kas mažesni, nei individualaus namo. Artima kaimynystė suteikia ne tik saugumą, bet ir galimybę pasidalyti aplinkos priežiūrai ar infrastruktūrai būtinas išlaidas. Tačiau kaimynystė sukuria ir vieną pagrindinių kotedžų trūkumų – sumažina privatumą. Su kaimynais tenka dalytis ne tik bendromis sienomis, bet ir įvažiavimu ar priekinio kiemo erdvėmis. Dėl šios priežasties, sprendžiant persikelti į kotedžą, svarbu nusiteikti ir kompromisų bei bendro sutarimo paieškoms.

Privalumai:

 • Saugumas.
 • Mažesnės pradinės investicijos.
 • Mažesni išlaikymo kaštai.
 • Galimybė sumažinti aplinkos priežiūros ir infrastruktūros kaštus.

Trūkumai:

 • Mažiau privatumo.
 • Nepritaikyta visiems individualiems poreikiams.

Vieta, vieta ir dar kartą vieta

namas ar kotedžas Greta aukščiau pateiktų argumentų svarbu įvertinti dar keletą būsto įsigijimo aspektų. Tiek nuosavo namo, tiek kotedžo atveju būtina atkreipti dėmesį į objekto vietą, susisiekimą su miestu bei išvystytą infrastruktūrą. Tai aspektai, kurie apibrėžia, ar kasdieninis gyvenimas naujajame būste bus patogus, paprastas ir malonus. Na, o apsisprendimą lemiantis veiksnys – šeimos poreikiai, lūkesčiai ir jų suderinimas. Naujieji namai turi būti pirkinys (ar statinys), kiekvieną iš šeimos narių džiuginsiantis kasdien!


Ieškote pagalbos norint įsigyti ar parduoti savo nekilnojamąjį turtą? Kreipkitės į NT ministerija!

Skambinti Užklausa