Užsienyje gyvenanti kaunietė įsitikino: norint parduoti būstą Lietuvoje, grįžti – nereikia
Nesvarbu, ar nuo išvykimo iš Lietuvos praėjo keleri ar keliolika metų, dažnas emigracijoje gyvenantis lietuvis su gimtąja šalimi susietas ne tik prisiminimais ir čia likusiais artimaisiais, bet ir nekilnojamuoju turtu. Dažnas užsienyje gyvenantis Lietuvos pilietis susiduria su rūpesčiais, susijusiais su paveldėtu ar anksčiau įsigytu turtu.
Tačiau yra gera žinia: šiandien būsto pardavimas gyvenant užsienyje yra itin paprastas. Šiemet savo 3 kambarių būstą Kaune pardavusi, 10 metų Didžiojoje Britanijoje gyvenanti Lina pasakoja, kad anksčiau delsusi ir nerimavusi dėl buto pardavimo nustebo – nereikėjo net grįžti į tėvynę.
„Turiu pripažinti, kad prisiversti imtis pardavimo veiksmų buvo kur kas sunkiau, nei imti ir butą parduoti. Jau gyvendama Anglijoje paveldėjau 3 kambarių butą Kaune, Šilainiuose. Iš pradžių bandžiau jį nuomoti, tačiau nuomininkų kaita, jų paieška bei nuolatinis poreikis būstą naujinti tapo gana didele našta. Tiek laiko, tiek pinigų prasme. Pasitarę su vyru nusprendėme, kad laikas imtis pardavimo veiksmų“, – sako jau daugiau nei dešimtmetį užsienyje gyvenanti Lina.
Pardavimą patikėjo brokeriui
Pirmasis darbas, kurį užsienyje gyvenantiems tautiečiams atlikti rekomenduoja Lina – surasti patikimą nekilnojamojo turto brokerį.
„Per pažįstamų rekomendacijas suradome profesionalą – Kaune dirbantį brokerį. Užteko keleto elektroninių laiškų ir telefoninių pokalbių, kad nuspręstumėme pardavimą patikėti būtent jam. Pagrindiniai mūsų reikalavimai buvo: negaišinti asmeninio mūsų laiko, užtikrinti saugų sandorį ir realią turto kainą. Viską užfiksavome pasirašydami tarpininkavimo sutartį, po kurios brokeris pradėjo pirkėjo paiešką“, – pasakoja Lina.
Moteris pasakoja, kad dėl įtempto darbų grafiko ir itin ribotų atostogų dienų, jai daug nerimo kėlė grįžimo į Lietuvą klausimas. Jos džiaugsmui, to pavyko išvengti.
„Tuo metu, kai pradėjome pardavimo procesą, galimybės grįžti į Lietuvą buvo labai ribotos. Išsakiusi tai man padėjusiam brokeriui, šis pateikė keletą alternatyvų kaip to išvengti. Kadangi Lietuvoje turėjau keletą artimų giminaičių, nuvykusi į ambasadą Londone vienam iš jų parašiau įgaliojimą. Jame užfiksavome, kad mano giminaitis turi teisę padėti parašą pardavimo sutartyje, tačiau pinigai privalo būti pervesti į asmeninę mano banko sąskaitą“, – pasakoja užsienyje gyvenanti lietuvė.
Pirkėjas Linos butui buvo surastas per šešias savaites, o pardavimo sandoryje užsienyje gyvenančiai moteriai dalyvauti nereikėjo.
„Kaip ir buvo planuota, pardavimas įvyko be mano dalyvavimo sandoryje, o sutarta pinigų suma mano sąskaitą pasiekė tą pačią sandorio dieną“, – sako Lina.
Anot Londone savo gyvenimą sukūrusios moters, pardavimo procese ji įsitikino, kad visuomenėje nekilnojamojo turto tema apgaubta gausybės mitų. Šiandien Lina ragina negaišinti savo laiko ir finansų naudos neatnešančio būsto priežiūrai, o į pardavimą žiūrėti kaip į paprastą, saugią procedūrą.
„Seniau buvo gana įprasta girdėti, kad savininkas turi dalyvauti visame pardavimo procese, nes rizika finansiškai nukentėti – didelė. Vis dėlto, šiandien panašioje situacijoje esančius žmones galiu patikinti, kad teisingai sudėjus saugiklius, baimės netekti būsto ar prarasti pinigų turėti nereikėtų“, – tikina Lina.
Svarbu – teisingai parengtas įgaliojimas
Užsienyje gyvenančiai Linai būstą parduoti padėjęs „NT ministerija“ brokeris Giedrius Šmigelskis antrina, kad šiandieninėje Lietuvoje nerimauti dėl nekilnojamojo turto sandorių nėra pagrindo.
„Pastebime, kad visuomenėje iki šių dienų gausu mitų ir nepagrįstų baimių – būstą įsigyti su skolomis, prarasti sumokėtą avansinę sumą, likti tiek be nuosavybės, tiek be pinigų. Vis dėlto, to bijoti nereikėtų. Notarinių sandorių praktika yra apgalvota iki smulkmenų, o preliminariosios-pirkimo pardavimo sutarties pagalba tiek pirkėjas, tiek pardavėjas apsidraudžia nuo neplanuotų netikėtumų“, – sako „NT ministerija“ brokeris Giedrius Šmigelskis.
Vis dėlto, anot brokerio, nusprendus parduoti būstą nuotoliniu būdu, būtina atkreipti dėmesį į įgaliojimo rašto turinį.
„Įgaliojimu savininkas suteikia teisę kitam asmeniui atlikti tam tikrus teisinius veiksmus už jį. Šis dokumentas turi būti sudaromas tik notaro, o juo suteikiami konkretūs įgaliojimai priklauso nuo pardavėjo poreikių. Suteikdamas teisę padėti lemiamą parašą pardavimo sutartyje, pardavėjas su notaro pagalba į sutartį turėtų įtraukti punktą, kam po sandorio turi būti pervedami pinigai. Užfiksavęs asmeninę savo sąskaitą, savininkas gali būti ramus, kad ir be jo dalyvavimo, pinigai už parduotą būstą atiteks jam“, – sako G. Šmigelskis.
Taip pat, anot G. Šmigelskio, notarinio įgaliojimo rašte turėtų būti nurodyta ir minimali, savininką tenkinanti pardavimo suma. Tokiu būdu bus išvengta netikėtų įgaliotojo asmens žingsnių nepasitarus su savininku.
Brokeris teigia, kad įprastai užsienyje gyvenantys lietuviai įgaliojimą suteikia artimiems giminaičiams, draugams, tam tikrais atvejais – ir patiems nekilnojamojo turto brokeriams. Pasirašyti juos, į Lietuvą grįžti galimybių neturintys tautiečiai, gali artimiausioje Lietuvos ambasadoje.
Tiesa, G. Šmigelskis pažymi, kad būsto pardavimas gyvenant užsienyje bus sklandus, jei procesui reikalingi nekilnojamojo turto objekto dokumentai bus tvarkingi, bei nustatyta aiški, situaciją rinkoje atitinkanti objekto kaina. Atsakyti į su dokumentų tvarkymu ar kainos nustatymu susijusius klausimus geriausiai gali profesionalūs nekilnojamojo turto brokeriai.
Norite parduoti būstą Lietuvoje? Susisiekite su NT MINISTERIJA!
Atsakysiu į Jums kylančius klausimus ir padėsiu sėkmingai išspręsti Jūsų NT pirkimo, pardavimo ar nuomos užduotis.