Kada galima parduoti paveldėtą turtą?

Kada galima parduoti paveldėtą turtą?

Paveldėjus turtą neretam kyla klausimas, ką daryti su nauju turtu. Dalis žmonių jį pasilieka savo reikmėms ar nuomai, kiti perleidžia artimiesiems, tačiau Nekilnojamojo turto brokeris Kaune Giedrius Šmigelskis sako, kad neretai turto paveldėtojai nusprendžią jį parduoti. Tačiau kyla klausimas, kada galima parduoti paveldėti turtą?

Iš esmės parduoti paveldėtą turtą galima iš karto po to, kai paveldėtojas notariškai patvirtinamas nauju turto savininku. Tačiau, reikia pastebėti, kad skubant parduoti gali tekti susimokėti mokesčius.

Kada reikia mokėti mokesčius parduodant paveldėtą turtą?

Galima sakyti, kad kaip ir bet kokiu kitu būdu įgyto turto, taip ir paveldėto turto pardavimui taikomos panašios mokestinės sąlygos. Yra keli galimi mokesčiai: gyventojų pajamų mokestis ir paveldimo turto mokestis.

Paveldimo turto mokesčio dydis priklauso nuo paveldimo turto sumos. Jei tokio turto apmokestinamoji vertė ne didesnė kaip 150 tūkst. eurų, reikia susimokėti 5 procentus, jei didesnė – 10 proc. Mokesčio nereikia mokėti, jei turto apmokestinamoji vertė neviršija 3 000 eurų.

Taip pat šio mokesčio nereikia mokėti patiems artimiausiems velionio giminaičiams: sutuoktiniui, vaikams (įvaikiams), tėvams (įtėviams), globėjams (rūpintojams), globotiniams (rūpintiniams), seneliams, vaikaičiams, broliams bei seserims.

Tačiau paveldėjus turtą ir nusprendus jį parduoti taip pat gali tekti susimokėti gyventojų pajamų mokestį. Šį mokestį turi susimokėti tokie paveldėtojai, kurie:

  1. Nekilnojamajame turte neišgyvena dvejų metų (kitaip tariant, nėra įregistravę savo gyvenamosios vietos);
  2. Jei nuo turto paveldėjimo dar nėra praėję 10 metų;
  3. Kai turtas yra parduodamas aukštesne kaina, nei įregistruotas paveldėjimo metu.

Gyventojų pajamų mokesčio suma priklausys nuo to, kokios vertės yra jūsų parduodamas turtas. Reikia pažymėti, kad GPM mokamas tik nuo pelno. Todėl, pavyzdžiui, jei turtas paveldint buvo įvertintas 10 tūkst. eurų, o jį pardavėte už 11 tūkst., gyventojų pajamų mokestį reikės susimokėti ne nuo visos sumos, o nuo 1000 eurų pelno.

Jei ruošiatės parduoti paveldėtą turtą, tačiau nežinote, nuo ko pradėti tvarkyti dokumentaciją, drąsiai kreipkitės į Nekilnojamojo turto brokerį Kaune Giedrių Šmigelskį, kuris ne tik padės sklandžiai atlikti formalumus, tačiau ir patars, kaip geriausia būtų išnaudoti gautą paveldėtą turtą, kad būtų pasiekta maksimali nauda.

Skambinti Užklausa