Ką reikia žinoti perkant butą: 18 klausimų-atsakymų

Prieš perkant būstą, kiekvienas pirkėjas individualiai sau atsako į klausimus kokioje vietoje, kokio dydžio bei tipo naujasis butas turėtų būti. Taip pat, įvertinus biudžetą, kiek galimą skirti ateities butui, atsakoma ir į klausimą apie tai, ar jis turėti būti senos, ar naujos statybos. Tačiau yra keletas esminių klausimų, kuriuos pardavėjui ar jo nekilnojamojo turto brokeriui turi užduoti kiekvienas pirkėjas. NT MINISTERIJA brokerių komanda surinko ir žemiau pateikia 18 klausimų, į kuriuos pirkėjas turėtų gauti atsakymus kiekvienos apžiūros metu.

Esminiai dalykai, kuriuos reikia žinoti prieš buto pirkimą

  1. Jūsų finansinių galimybių bei poreikių išsiaiškinimas. Labai svarbu atsakyti sau į klausimą kokio būsto ir kokioje miesto dalyje jums reikia. Žinoma, kad nusprendus pirkti butą miesto centre jo kaina bus ženkliai didesnė nei perkant tokio pat tipo objektą gyvenamajame rajone. Nusprendus kokio NT objekto jums reikia – buto, namo ar kotedžo svarbu pasitikrinti savo finansine galimybes su bankais.
  2. Naujo jūsų turto paieška bei jūsų senojo turo pardavimas. Būsto paieška dažnu atveju yra pakankamai ilgas procesas ypač tuo atveju, jei jūs esate konkrečiai apsibrėžę savo biudžetą bei norima gyventi vietą. Tokiu atveju paieškos spektras yra smarkiai apribotas. Neretais atvejais, žmonės kreipiasi į taip vadinamus – paieškų brokerius. Jų darbas dar prieš atvedant jus į būsto apžiūra, nuvykti į parduodamą objektą bei įvertinti jo tinkamumą jums. Kitas, nemažiau sudėtingas procesas yra jūsų turto pardavimas. Gajus stereotipas tas, jog parduoti turtą yra labai paprasta ir nesudėtinga ir tam samdyti nekilnojamo turto brokerio nereikia. Tačiau, reiktų įvertinti, tai jog savo srities profesionalas su daugybę metų patirties bei išmanantis derybų meną, galės gauti pačią didžiausią naudą jums ir parduoti jūsų turtą už kur kas didesnę kainą.
  3. Nekilnojamojo turto vertinimas. Sveikiname! Jūs jau esate visai netoli iki jūsų išsvajoto NT turto įsigijimo. Turto vertinimas yra labai svarbus, nes tik nepriklausomi turto vertintojai gali nustatyti, ar perkamo turto vertė atitinka rinkos kainą.
  4. Paskolos – kredito gavimas. Jau gavus turto vertinimo ataskaitą, jūs galėsite vykti į pasirinktą kreditorių/banką bei užpildyti dokumentus būsto paskolos gavimui. Šiame etape, jūs lygiagrečiai galite pasirašyti ir preliminarią būsto pirkimo-pardavimo sutartį.
  5. Sandoris. Sėkmingai atlikus prieš tai įvardintus veiksmus, galite registruotis sandoriui pas pasirinktą notarą ir jau čia jūs pasirašysite pagrindinę pirkimo-pardavimo sutartį, kuri vėliau leis įteisinti jus kaip naujo būsto savininkus.
  6. Jūsų naujo būsto įregistravimas. Tai reiktų atlikti VĮ Registrų centre. Čia jums reikės įregistruoti nuosavybės teisę į įsigyta turtą. Po jo jūs gausite nuosavybės teisę patvirtinantį įrašą bei galėsite džiaugtis savo naujaisiais namais.

Klausimai apie būsto būklę

Jei atvykus į apžiūrą ir vizualiai įvertinus būstą, jis palieka teigiamą įspūdį – pereikite prie detalių klausimų apie jo būklę. Turėkite omenyje, jog Jums teks čia gyventi ir esant prastai tam tikrų būsto elementų būklei, būtent Jūs turėsite gaišti laiką bei finansus jų eliminavimui. Tad kuo daugiau išsiaiškinsite prieš perkant būstą, tuo detaliau galėsite įvertinti pastangas, kurių iš Jūsų jis pareikalaus ateityje. Renkantis tarp naujos statybos, dar neįrengtų objektų, svarbiausiais klausimais tampa statybos kokybė, galimybė esamą projektą koreguoti pagal savo poreikius bei galutinis darbų užbaigimo terminas. būsto būklė prieš jį perkant

Klausimynas renkantis jau įrengtą būstą:

1) Kokia vamzdyno, šiluminio mazgo, stogo būklė? 2) Ar būstas parduodamas su esamais baldais ir įranga? 3) Jei baldai ir įranga nereikalingi, ar esami savininkai gali būstą ištuštinti? 4) Kokia vidutinė suma mokama už mokesčius šalčiausiais žiemos mėnesiais? 5) Kokia vidutinė kambarių temperatūra žiemos mėnesiais? 6) Ar numatoma esminių pokyčių bute ar kaimynystėje? 7) Ar nėra pelėsio?

Klausimynas renkantis būstą su daline apdaila:

8) Ar yra galimybė koreguoti būsto išplanavimą? 9) Ar statytojas gali užbaigti apdailos darbus pagal pirkėjo poreikius? 10) Ar būstas tinkamai apšiltintas? 11) Ar yra garso izoliacija? 12) Kokiu principu būstas šildomas ir kokios planuojamos išlaidos už komunalinius mokesčius? 13) Ar iki būsto atvestos visos būtiniausios komunikacijos (vanduo, nuotekų sistema)? 14) Kiek lauko teritorijos bus privati pirkėjo nuosavybė, o kiek reikės dalintis su bendrasavininkais (kaimynais)?

Klausimai apie dokumentus ir sandorio eigą

sąrašas ką reikia žinoti prieš perkant butą Įvertinus, jog būsto vieta, įrengimas, interjeras ir būklė atitinka pirkėjo lūkesčius, laikas pereiti prie sandorio eigos aptarimo. Šiame etape esminis Jūsų tikslas yra išsiaiškinti per kokį laikotarpį galėsite įsikelti į savo naują butą. Svarbu atkreipti dėmesį, jog įprastinė, sklandžiai besiklostanti sandorio eiga trunka nuo kelių savaičių iki mėnesio. Tad jei prie įprastų procedūrų prisideda papildomi, su būsto istorija susiję trukdžiai, pardavimo eiga gali nusitęsti net iki kelių mėnesių. Tęsiant toliau, preliminariąja būsto pirkimo-pardavimo sutartimi svarbu nustatyti ir kitus procesinius dalykus. Tai yra notarinių išlaidų padengimą bei senųjų šeimininkų išsikeldinimo klausimus.

Klausimynas sandorio eigai aptarti:

15) Per kiek laiko bus paruošti pardavimui būtini dokumentai? 16) Kaip bus dalijamos notarinės išlaidos? 17) Ar yra bendrasavininkų, įsiskolinimų, arešto ar kitų veiksnių, galinčių apsunkinti ar prailginti būsto pardavimo eigą? 18) Per kokį terminą senieji savininkai apleis jau įsigytą būstą?

Kuo daugiau atsakymų dabar, tuo mažiau klausimų ateityje

Būstas yra vienas rimčiausių pirkinių, kokį žmogus įsigija per visą savo gyvenimą. Tad siekiant, jog jis džiugintų dar keletą dešimtmečių į priekį, prieš perkant būstą svarbu gauti atsakymus į kuo daugiau reikšmingų klausimų. Jei būsite kantrūs ir dėmesingi detalėms, niekada nesigailėsite atlikta investicija.


Ieškote profesionalios pagalbos perkant ar parduodant nekilnojamąjį turtą? Kreipkitės į savo srities ekspertą – NT MINISTERIJĄ. Susisiekite jau dabar! Patarsiu ir padėsiu sprendžiant visus Jūsų NT klausimus. Mano kontaktus rasite čia.

Skambinti Užklausa