Istoriniai NT objektai: kodėl naudinga investuoti į parduodamus dvarus?

Lietuvos kultūros vertybių apskaitoje šiuo metu saugoma beveik 600 ne vieną šimtmetį skaičiuojančių dvarų. Kai kurie jų – atsakingai restauruoti, tačiau didžioji dalis – apleisti ar net sunykę. Dėl šios priežasties, pastaraisiais metais vis daugiau senųjų Lietuvos ponų ir dvarininkų rezidencijų papildo parduodamų NT objektų sąrašus. Kuo patrauklūs dvarai ir kaip investuotojai gali juos pritaikyti savo poreikiams?

Dvarų patrauklumas NT rinkoje: Panevėžiuko pavyzdys

Dvarai, kaip nekilnojamojo turto objektai, išsiskiria keletu esminių savybių: pridėtine istorine verte, dešimtimis hektarų skaičiuojama teritorija, išskirtine architektūra ir lokacija. Tai puikiai iliustruojantis pavyzdys – NT MINISTERIJA brokerių, atstovaujančių CAPITAL KAUNAS agentūrą, parduodamas Panevėžiuko dvaras.

Istorinė reikšmė

Kiekviena dvarininkų šeima savo rezidenciją puoselėdavo ir prižiūrėdavo taip, jog ji tinkamai reprezentuotų jų socialinę padėtį. Dėl šios priežasties, šimtmečius skaičiuojantys objektai iliustruoja skirtingų epochų architektūrinius sprendimus. Kompleksiškas ir preciziškas išplanavimas bei ilgametė istorija dvarus paverčia viena ypatingiausių nekilnojamojo turto objektų rūšių.

Raminta Trakimavičienė – NT MINISTERIJA komandos brokerė

Vienas iš šiuo metu parduodamų Lietuvos dvarų Panevėžiuke pirmą kartą rašytiniuose šaltiniuose paminėtas dar XVI a. viduryje. Seniausiais dvaro savininkais laikomi Albertas ir Motiejus Stanislovaičiai Andriuškevičiai, kurie 1544 m. žiemą jį pardavė ponui Kasparui Bilevičiui. Per artėjantį pusę amžiaus dvaro savininkai pasikeitė dar keletą kartų, tačiau reikšmingesni pokyčiai dvarą aplankė XVIII a. čia įsikūrus Siručiams. Pastarieji ėmėsi pertvarkos ir pastatė naujus medinius dvaro rūmus. XIX–XX a. pr. Pa­ne­vė­žiu­ką val­dė Ko­re­vos, ku­rie iš abiejų me­di­nių rū­mų pusių pristatė po mū­ri­nį dvi­aukš­tį spar­ną. Pa­sta­tai bu­vo di­des­ni už se­nuo­sius rū­mus, deng­ti man­sar­di­niais rau­do­nų čer­pių sto­gais. Iki šių dienų vienas rūmų sparnas žymi šių pokyčių datą – 1910-uosius metus. Paskutinis dvarininkas – Zigmantas Koreva – dvarą paliko Antrojo Pasaulinio karo pabaigoje. Iki šių dienų išlikusios šių šeimų istoriją prisimenančios detalės – čerpės su šeimos herbu, mūre iškaltos reikšmingos datos bei skirtingus šimtmečius menantys architektūriniai elementai. Jie sukuria pridėtinę vertę, kuria be dvarų gali pasigirti tik keletas šimtų Lietuvoje esančių pilių. Dvaras

Teritorija ir vieta

Savo rezidencijoms dvarininkai ieškodavo vietos, įprasminančios jų visuomeninę padėtį. Jei pastebėtumėme, didžioji dauguma Lietuvos dvarų įsikūrę miestų ir miestelių centre, ar vaizdingose gamtos vietovėse. Būtent kraštovaizdis yra, tai kas sukuria Panevėžiuko dvaro patrauklumą rinkoje.

Raminta Trakimavičienė – NT MINISTERIJA komandos brokerė

Kaip ir didžiąją dalį kitų Lietuvos dvarų, Panevėžiuko rezidenciją supa hektarais skaičiuojama teritorija. Jų aplink objektą – net 18,2 ha. Net ir atsižvelgiant į kultūros paveldo apribojimus, tokio dydžio teritorija atveria platų spektrą galimybių investiciniams projektams įgyvendinti. Ant Nevėžio upės kranto išsidėstęs dvaras alsuoja ramybe, o apie jo turtingą istoriją byloja iki šių dienų išlikę didingi medžiai. Tai dar viena dvarų, kaip nekilnojamojo turto objektų, ypatybė. Daugelį metų puoselėta gamta iš sodo patampa į istorinį parką. Dvaras

Išskirtinė architektūra

Nemaža dalis Lietuvos dvarų šiandien yra apleisti ar net visai sunykę. Vienas iš pagrindinių šio reiškinio priežasčių yra tai, jog sovietmečiu nusavinti objektai buvo palikti neprižiūrimi. Šiandien ši situacija kinta. Vienas po kito dvarai traukia investuotojų dėmesį, tokiu būdu atgimdami antrajam gyvenimui.

Raminta Trakimavičienė – NT MINISTERIJA komandos brokerė

Panevėžiuko dvaras yra iliustracija to, kokia nepalanki praėjusio amžiaus antroji pusė buvo mūsų kultūriniam paveldui. Nuo 1945 metų iki Nepriklausomybės atgavimo be savininkų likęs dvaras prarado dalį savo architektūrinio žavesio. Tačiau, visa laimė, jog reikšminga jo dalis – išliko. Iki šių dienų Panevėžiuko dvaras išsaugojo pagal užsakymą pagamintas degintas molines čerpes su bajorų Korevų šeimos herbo įspaudais. Ne viename iš kambarių išliko originalios dekoratyvinės plytelės bei originalūs, mediniai, paradiniai laiptai. Renovavus mūrinę namo konstrukciją ir mansardą, Panevėžiuko dvaras atgimtų į įspūdingą užmiesčio turizmo objektą. Tiesa, Lietuvos dvarai išsiskiria dar viena architektūrine savybe – pagalbinių pastatų skaičiumi ir grožiu. Pavyzdžiui, Panevėžiuko dvare iki šių dienų išsaugotas 300 kv. metrų kumetynas, dalis oficinos ir autentiškas dvaro šulinys.

Kaip dvarą pritaikyti investuotojų poreikiams?

Kompleksiškas Lietuvos dvarų išplanavimas ir pridėtinė kultūrinė vertė vis dažniau patraukia investuotojų akį. Dėl šios priežasties galima teigti, jog šie nekilnojamojo turto objektai šiandien išgyvena atgimimą.

Raminta Trakimavičienė – NT MINISTERIJA komandos brokerė

Dvaras Dėka istorinių, vietos ir architektūrinių ypatybių, dvarai gali būti pritaikomi plačiam spektrui investicinių projektų. Pagrindiniai jų – turizmo skatinimo, žirgynų, užmiesčio gydyklų veikloms. Didelė teritorija ir keletas skirtingų pastatų joje, sukuria sąlygas viename objekte įgyvendinti net keletą susijusių projektų. Atsigręžiant į Panevėžiuko dvaro pavyzdį, investuotojams jis patrauklus net keletu skirtingų aspektų. Jo techniniai duomenys – išlikęs kumetynas ir 18 hektarų teritorija – jį paverčia puikia vieta žirgynui. Nevėžio kilpų slėnis, parko teritorija ir didelė pagrindinio pastato erdvė – vieta turizmo, rekreacinei ar gydyklų veiklai. Na, o istorinė ir kultūrinė dvaro reikšmė sukuria palankias sąlygas Europos Sąjungos finansinių fondų paramai pritraukti. Tokio pobūdžio objektams atgaivinti gali būti skiriami net kelių milijonų eurų dydžio finansavimas.

Daugiau informacijos apie objektą rasite ČIA.

Daugiau investicinių galimybių – su NT MINISTERIJA


Susiduriate su sunkumais atrandant tą vienintelį NT objektą? Arba parduodant senąjį? Kreipkitės į savo srities ekspertą – NT MINISTERIJĄ. Aš užtikrinsiu, kad Jūsų būsto paieška bei pardavimas būtų sklandus ir sėkmingas. Susisiekite jau dabar! Patarsiu ir padėsiu sprendžiant visus Jūsų NT klausimus. Mano kontaktus rasite čia. Daugiau naujienų apie mus rasite mano Facebook puslapyje.

Skambinti Užklausa