Infliacija bei nekilnojamas turtas: ar dabar geras metas pirkti?
Lietuvoje metinei infliacijai siekiant rekordines aukštumas (liepos mėn. 20,8 proc.), o Europos Centriniam Bankui (ECB) pakėlus palūkanas pirmą kartą per 11 metų, bei vis didėjant recesijos baimei, dažnam į nekilnojamąjį turtą besižvalgančiam asmeniui iškyla natūralūs klausimai. Ką daryti su savo santaupomis? Ar šiuo metu yra palankus metas pirkti nekilnojamąjį turtą? Pasistengsime atsakyti į šiuos klausimus nagrinėdami ir šiuo metu tas pačias nuotaikas išgyvenančią JAV nekilnojamojo turto rinką.
JAV nekilnojamojo turto rinka šiuo metu yra ypač nestabili. 2022 metų birželio mėnesio vidutinė parduodamo būsto kaina šoko į dar neregėtas aukštumas: vidutiniškai $416,000 už parduodamą būstą.
Šis rekordinis būsto kainų augimas, padidėjusios palūkanos bei nežinomybė dėl ekonomikos augimo, pristabdė JAV nekilnojamojo turto rinką, kuri birželio mėnesį nukrito 5,4 proc.
JAV nekilnojamojo turto agentūros „Redfin“ brokeris teigė, kad: „Dauguma žmonių tiesiog sėdi ir laukia žinių, ar palūkanos vėl ims kilti. Žmonės šiuo metu neperka nekilnojamojo turto, nes jie yra sunerimę.“
Kokia situacija Lietuvoje?
Lietuvoje iš esmės turime panašią situaciją kaip ir JAV. Rinkos aktyvumas yra sumažėjęs.
Liepą Kauno nekilnojamojo turto rinkoje buvo užfiksuoti 45 sandoriai. Tai yra beveik 40 proc. mažiau nei birželį, kai buvo registruoti 72 sandoriai. Tačiau šie lėtesni pardavimų skaičiai visiškai nepakeitė nekilnojamojo turto kainų Kaune. Jos išliko stabiliai aukštos nuo 1721 iki 3423 eurų už kvadratinį metrą. Žvelgiant per šią prizmę panašu, kad net ir ore tvyrant pesimistinėms nuotaikoms dėl ekonomikos rodiklių, nekilnojamasis turtas vis dar išlieka viena iš patikimiausių investicijų, kaip galima saugiai įdarbinti savo sukauptus pinigus.
Kiek atšalusi rinka yra puiki terpė naujo būsto ieškantiems asmenims. Nekilnojamojo turto vystytojai yra suinteresuoti realizuoti savo projektus kuo greičiau. O sumažėjęs pirkėjų susidomėjimas yra puikus derybinis svertas, todėl atsiranda galimybė nusipirkti būstą už žemesnę kainą.
Šie pokyčiai palietė ir dar vieną rinkos segmentą – nekilnojamojo turto nuomą. Būsto nuoma išaugo bene labiausiai ir padidėjo 20-30 proc. Tam daro įtaką į Lietuvą atvykę karo pabėgėliai ir ekonominiai migrantai. Šie veiksniai stipriai išaugino paklausą, o nekilnojamojo turto nuomotojai tuo pasinaudojo ir iškėlė būsto nuomos kainas. Žinoma, kainos gali kristi į buvusias, kai migrantai sugrįš namo, tačiau tuo pat metu, tai yra puiki žinutė ir tiems, kurie nori investuoti į nekilnojamąjį turtą bei uždirbti iš būsto nuomos.
Kaip vertėtų elgtis
Ar dabar yra geras laikas pirkti nekilnojamąjį turtą Kaune? Vienareikšmiškai atsakyti sunku. Tačiau įvertinus rinkos rodiklius, galime matyti, kad bent jau pastaruoju metu Kauno nekilnojamojo turto rinkoje jokių didelių pokyčių nėra.
Taip, rinka yra kiek sulėtėjusi, tačiau kainos kristi žemyn nenori. Panašu, kad NT rinka išliks stabili ir vieninteliai kainų pokyčiai bus tik pavieniai reiškiniai, kai dėl kiek atšalusio susidomėjimo, nekilnojamojo turto vystytojai bus linkę parduoti objektus už neženkliai mažesnę kainą.
Asmenims, kurie svarsto įsigyti nekilnojamąjį turtą Kaune, mūsų rekomendacija būtų pagalvoti apie nekilnojamojo turto nuomą, kurios kainos šiuo metu yra aukščiausios Lietuvos nekilnojamojo turto rinkos istorijoje.
Domina daugiau įžvalgų, pastebėjimų? Nedvejokite susisiekti su NT Ministerija ir mes padėsime visais klausimais nekilnojamojo turto sferoje.