Būsto pardavimas: 6 darbai prieš pradedant

Kiekvienas būstas turi savo pirkėją, tačiau jo paieškos yra daug pastangų ir žinių reikalaujantis procesas. Kiekvienas nusprendęs parduoti savo būstą tikisi greito, lengvo ir sėkmingo sandorio. Deja, ne visuomet įvertinama, jog tam pasiekti reikia kur kas daugiau nei vien skelbimo nekilnojamojo turto portale. Pirma, reikia atrasti pirkėją, kuriam būtų reikalingas būtent šis būstas. Juk pasiūlymų įvairovė rinkoje didžiulė! Antra, reikalinga, kad techninius pirkėjo poreikius atitinkantis būstas sužavėtų jį ir kitais duomenimis – išvaizda, kaina, maloniu esamų savininkų bendravimu. Trečia, net ir pasiekus abu šiuos tikslus, svarbu, jog būsto pardavimas neužstrigtų įstatyminėse procedūrose. O jų yra išties daug.

Kelias į sėkmingą sandorį

Kiekvienas nekilnojamojo turto pardavimo atvejis – skirtingas. Pardavimo eiga priklauso nuo būsto nuosavybės istorijos, pirkėjo bei pardavėjo, situacijos rinkoje. Prieš pirkėjo paiešką būtina nuveikti kiek įmanoma daugiau sėkmingą sandorio eigą lemiančių darbų.

#1 – Sutvarkyti ir paruošti dokumentus

Būsto pardavimas Tvarkingi parduodamo būsto dokumentai yra sklandžią sandorio eigą lemiantis veiksnys. Su būstu neturėtų būti siejama jokios, net ir mažiausios skolos. Registrų centro išraše neturi būti žymų. Jei būstas įsigytas santuokoje, su pardavimu turi sutikti abu esami, ar buvę sutuoktiniai. Taip pat reikėtų nepamiršti ir mokestinės dalies. Jei būstas savininko neišlaikytas daugiau nei 10 metų, tuomet nuo pardavimo sumos reikės mokėti mokesčius. Kad tai nebūtų nemaloni staigmena jau pardavus būstą, visas mokestinius reikalavimus reikėtų išsiaiškinti prieš. Suradus ir sutvarkius visus su būstu susijusius nuosavybės dokumentus, svarbu pasiruošti ir tuos, kurių reikės suradus pirkėją. Įprastai, notarinių dokumentų rengimas užtrunka kelias savaites, ar net mėnesius, tad reikalinga užtikrinti, jog iki galutinės sutarties pasirašymo pas notarą, susitarimas su pirkėju nebūtų tik žodinis. Juk tokio pobūdžio sutarimai turi sąvybę būti lengvai nutraukti! Siekiant to išvengti, reikalinga pasirašyti preliminariąją pirkimo-pardavimo sutartį, kuria ir avansiniu mokėjimu užtikrinami pirkimo-pardavimo terminai bei įsipareigojama, kad sandoris tikrai įvyks.

#2 – Įvertinti būsto rinkos kainą

Kaina yra pirkėjo apsisprendimą lemiantis veiksnys. Žinoma, tikėtina, kad kuo kaina mažesnė, tuo greičiau būstas bus parduotas. Tačiau šiuo atveju, nukenčia pardavėjo interesai – gauta piniginė išraiška neatitinka turto vertės. Kitu atveju, jei parduodamo būsto kaina yra didesnė, nei panašaus tipo rinkoje siūlomų objektų, tikėtina, kad pardavimo procesas bus ilgas ir nebūtinai sėkmingas. Kiekvieno pardavėjo tikslas – parduoti. Ir padaryti tai geriausiomis sąlygomis. Siekiant šių tikslų, pardavimo procesas turėtų prasidėti jau įsivertinus realiąją būsto rinkos kainą. Jei būstas gana standartinis ir rinkoje siūloma nemažai panašių variantų, tai padaryti galima įvertinus jų kainas ir išsivedus vidurkį. Tačiau svarbu suprasti, jog nebūtinai visi rinkoje siūlomi objektai ir jų kainos pritraukia pirkėjų dėmesį. Tad reiktų ne tik peržvelgti kitus pasiūlymus, bet ir kritiškai juos įvertinti. Siekiant tikslumo, patikimiausias būdas yra kreiptis į turto vertinimo profesionalus. Tai ypač aktualu, jei parduodamas būstas – nestandartinis. Turto vertintojai nustato realiąją rinkos kainą pagal pastaruoju metu parduotus būstus, jų įrengimo lygį ir kitus techninius duomenis. Pateiktas vertinimas bus paremtas realiais rinkoje vykstančių sandorių pavyzdžiais.

#3 – Sukurti būsto prekinę išvaizdą

Būsto pardavimas Prekinė išvaizda ir pirmasis įspūdis yra pusė kelio į sėkmingą ir greitą nekilnojamojo turto sandorį. Būstą pamatęs žmogus, visų pirma susižavi (arba priešingai – pasibaisėja), vaizdu aplink jį. Jei tai, ką mato, jam patinka, pirkėjas pradeda galvoti apie kitus su šio būsto įsigijimu susijusius žingsnius – techninius duomenis, kainą ir derybas, dokumentų tvarkymą. Pardavėjo darbas yra padėti pirkėjui pamatyti savo ateities namus. Susiruošus parduoti, būstas turi būti atlaisvintas nuo sunkių, prie interjero nederančių baldų. Turėtų būti atsisakoma asmeninių daiktų. Kiekvienos apžiūros metu, būstas turi kvepėti švara, atrodyti šviesus ir erdvus. Kitaip tariant, turi būti sukurtas jaukių namų įspūdis.

#4 – Atlikti profesionalią būsto fotosesiją

Tinkamai paruošus būstą pardavimui, svarbu tinkamai jį pateikti. Gražios nuotraukos yra būtinos siekiant pritaukti potencialaus pirkėjo dėmesį internete. Jos turi būti šviesios, perteikiančios būsto erdvumą ir kitus privalumus. Kaip ir apžiūrų metu, taip ir nuotraukose – būstas turi būti atlaisvintas nuo perteklinių ir asmeninių pardavėjo daiktų. Kuo daugiau nuotraukų, tuo aiškesnį vaizdą ir įspūdį susidaro jas žiūrintis interesantas. Tokiu būdu, į apžiūrą atvykti nusprendę žmonės būna daugiau mažiau apsisprendę, jog šis objektas atitinka jų ateities namų viziją.

#5 – Pasirinkti tinkamus sklaidos kanalus

Būsto pardavimas Dokumentai paruošti, rinkos kaina nustatyta, būstas ir jo nuotraukos paruoštos. Kitas žingsnis – su šia informacija pasiekti potencialų pirkėją. Labai svarbu pasirinkti tinkamus sklaidos kanalus, kurie suteiktų galimybę padaryti būstą matomą žmonėms, kuriems jis reikalingas. Nekilnojamojo turto skelbimų portalai, socialiniai tinklai bei papildomi reklamos įrankiai – parduodamas būstas turi būti viešinamas kuo platesniais kanalais. Kuo daugiau suinteresuotų žmonių pasieks informacija apie parduodamą būstą, tuo didesnė tikimybė, kad jis bus realizuotas greitai ir sėkmingai. Taip pat svarbu įvertinti ir iš lūpų į lūpas sklindančios informacijos galią. Pardavėjas apie būsto pardavimą turėtų pranešti pažįstamiems asmenims, kurie asmeniškai arba kurių pažįstami galėtų domėtis naujo būsto įsigijimu. Kuo daugiau sklaidos, tuo daugiau susidomėjimo. Kuo daugiau susidomėjimo, tuo daugiau šansų būstą parduoti greitai ir už norimą kainą!

#6 – Apsišarvuoti kantrybe bei atrasti laiko

Atlikus visus pagrindinius pasiruošimo darbus, lieka įgyvendinimas. Daugiausiai laiko reikalaujantis darbas yra apžiūros. Dauguma potencialių pirkėjų yra dirbantys žmonės, tad neretai būstą teks aprodyti ir ankstyvais rytais, vėlyvais vakarais, ar savaitgaliais. Pardavėjas turi būti kantrus ir lankstus, linkęs derintis prie interesantų galimybių ir atsakyti į visus jiems kylančius klausimus. Kiekvienas interesantas gali tapti tuo vieninteliu būsto pirkėju.

Lengviausia išeitis – darbas su NT brokeriu

Būsto pardavimas Taip, būsto pardavimas atima išties daug laiko ir jėgų, reikalauja specifinių nekilnojamojo turto srities žinių. Kaip ir kiekvienoje kitoje srityje, efektyviausiai darbą ir greitą rezultatą užtikrinti gali savo srities profesionalai. Šiuo atveju – nekilnojamojo turto brokeriai. Brokeris nekilnojamojo turto srityje veikia kiekvieną dieną. Į jo darbą patenka visos aukščiau išvardintos veiklos, taip pat – nenumatytų situacijų valdymas ir sprendimas. Profesionalus nekilnojamojo turto vadybininkas bei agentūra, kurią jis atstovauja, įprastai turi nuolatinį kontaktą su potencialiais pirkėjais, tad tokiu būdu parduodamas objektas gali būti viešinamas papildomais, tik brokeriui pasiekiamais kanalais. Nusprendus, jog bendradarbiavimas su brokeriu išties sutaupys daug laiko ir jėgų, o rezultatas bus pasiektas tiesiausiu ir lengviausiu keliu, pardavėjas turėtų pasidomėti rekomendacijomis apie jo mieste veikiančius NT profesionalus. Tai galima atlikti pasikalbėjus su artimaisiais, draugais ir pažįstamais, turinčiais patirties šioje srityje. Taip pat, informacijos reikėtų paieškoti ir internete. Darbas su atsakingu savo srities profesionalu užtikrins, kad nekilnojamojo turto pardavimas nekels nei papildomo streso, nei didelių abejonių. Profesionalaus NT brokerio darbas yra pasirūpinti, kad objektas būtų parduotas geriausiomis sąlygomis, greitai ir su minimaliomis pardavėjo pastangomis.

Skambinti Užklausa