6 dalykai, kuriuos svarbu įvertinti renkantis būstą
Kelias į naujus namus yra tarsi paieškų ir apžiūrų maratonas. Kiekvienas apžiūrimas būstas turi savų privalumų ir trūkumų, kurie neretai mintyse sukelia tikrų tikriausią chaosą. Kaip priimti teisingą sprendimą, kai pasirinkimo variantų yra tiek daug?
Prioritetų ateities būstui sąrašas
Susidėlioti poreikių bei prioritetų sąrašą! Kiekvienas būstą besirenkantis pirkėjas jame ieško vis skirtingų dalykų. Tačiau, kad ir kokie jie bebūtų, pagrindinių kriterijų sąrašas išlieka tas pats.
#1 – Erdvė
Naujasis būstas turi atitikti pirkėjo bei jo šeimos poreikius. Svarbiausias kriterijus jiems identifikuoti yra erdvė. Kiek kambarių ir kokia būsto apimtis reikalinga, kad naujieji šeimininkai jaustųsi komfortabiliai? Susidėlioti erdvės prioritetus yra pirmasis žingsnis prieš pradedant būsto paieškas. Pagrindiniai klausimai į kuriuos sau turėtų atsakyti pirkėjas yra šie:
- Kiek miegamųjų reikalinga šeimai?
- Ar reikalinga turėti miegamąjį svečiams?
- Ar reikalingi atskiri darbo bei laisvalaikio kambariai?
- Ar reikalingos papildomos patalpos? Skalbykla? Drabužinė? Rūsys? Garažas?
#2 – Vieta
Antrasis dalykas, kurį reikalinga įvertinti dar prieš pradedant būsto paiešką yra vieta. Strategiškai patogią vietą kiekvienas matome skirtingai. Tai priklauso nuo to, kurioje miesto dalyje dirbame, kurioje vietoje vaikai lanko mokyklas bei darželius. Taip pat svarbu apgalvoti ir savo pomėgius bei poreikius. Mėgstate sportuoti? Tuomet greta naujųjų namų svarbu turėti parką ar upės pakrantę. Norite tylos ir ramybės? Tuomet reiktų dairytis po ramius nuosavųjų namų rajonus ar priemiesčio teritorijas. Priešingai, norite aplink save jausti malonų miesto šurmulį? Tuomet svajonių būsto reikėtų dairytis centre. Naujų, svajonių namų paskirtis yra teikti visokeriopą džiaugsmą. Kasdien. Dėl šios priežasties, niekada nepasigailėsite daug dėmesio skyrę tinkamiausios vietos paieškai. Tik įvertinus, kokio dydžio ir kokioje vietoje esantis būstas būtų priimtiniausias, prasideda būsto paieškos bei apžiūrų maratonas.
#3 – Mokesčiai
Viena yra apsiskaičiuoti išlaidas, kurių iš pirkėjo pareikalaus būsto pirkimas. Kita, yra išlaidos, kurias teks mokėti kas mėnesį. Dėl šios priežasties mokesčiai, ypač žiemos mėnesiais, turėtų būti vienas aktualių klausimų besirenkant kokį būstą pirkti. Jei perkamas naujos statybos nekilnojamojo turto objektas su autonominiu ar centriniu-kolektoriniu šildymu, tuomet tikėtina, jog žiemos mėnesiais kainos už šildymą nebus stulbinančiai didelės. Tačiau renkantis iš senos statybos būstų, o ypač – nuosavų namų, kiekvienos apžiūros metu rekomenduojama išsiaiškinti kiek vidutiniškai kainuos kievienas mėnuo naujuosiuose namuose. Paprasčiau tai padaryti galite pardavėjų paprašę parodyti komunalinių mokesčių sąskaitos lapelius, arba pagal namo numerį patikrinę duomenis internete.
#4 – Būklė
Šis punktas aktualiausias pirkėjams, besirenkantiems tarp senos statybos objektų. Neretai remonto nebuvimas gali būti privalumu. Nesuremontuoto būsto kaina bus kur kas mažesnė, nei panašaus tipo suremontuotų objektų, o jį įsirengti galėsite asmeniškai pagal savo poreikius. Tačiau renkantis prastesnės būklės būstą, svarbu įvertinti ar visi esami trūkumai gali būti suremontuoti ir ar jų eliminavimas neviršys būsto įrengimui galimo skirti biudžeto. Tarp daugiausiai laiko, jėgų ir finansinių kaštų reikalaujančių darbų – šildymo ir vandens sistemos, stogo bei pamatų renovacijas, pelėsio naikinimas. Galutinis žingsnis šiame procese yra palyginti būsto būklės ir kainos santykį su panašaus tipo objektų duomenis. Atlikus skaičiavimus išaiškėja, kokio įrengimo lygio būstą apsimoka pirkti labiausiai.
#5 – Natūrali šviesa
Iš pažiūros gali pasirodyti, kad natūrali dienos šviesa yra tik smulkmena, lyginant su kitais būsto parametrais. Tačiau įsivaizduokime, jog įsigijate būstą, kuriame nuolat niūru ir pilka, o apšvietimą įsijungti norisi vos tik atsikėlus. Taip, gyvenimas tamsiuose namuose skamba liūdnai. Dėl šios priežasties, renkantis būstą, svarbu įvertinti kryptį į kurią žiūri pagrindinių kambarių langai. Nuo langų orientacijos priklauso ne tik namų jaukumas, šviesumas, bet ir energijos taupymas. Juk su saulės šviesa per langus gauname ir šilumos! Naudingiausia, jog langai būtų nukreipti į pietūs. Tamsiausi ir vėsiausi kambariai bus tie, kurių langai žvelgs į šiaurę.
#6 – Vertė
Galiausiai, vienas svarbiausių rodiklių besirenkant būstą yra apskaičiuoti koks visų aukščiau išvardintų punktų santykis su būsto kaina. Ar būstas vertas kainos, kuri nurodyta jo skelbime? Galbūt geriau pirkti prastesnės būklės būstą ir įsirengti jį pagal savo poreikius? O gal priešingai, kapitalinis remontas kainuos kur kas daugiau, nei jau suremontuotas ir gyventi paruoštas objektas? Geriausiai šį kokybės ir kainos santykį atskleidžia lyginamoji analizė. Kadangi beieškant būsto apžiūrima ne vienas ir ne du nekilnojamojo turto objektai, todėl per paieškų maratoną informacijos palyginimui pirkėjas sukaupia daug. Taip pat vertės įvertinimui atlikti tinka ir informacija, randama nekilnojamojo turto skelbimų portaluose. Jų dėka galima palyginti rinkoje siūlomų panašaus tipo būstų vertę ir nuspręsti, kaip svarstomas pirkti objektas atrodo jų kontekste. Paprastai tariant, būsto vertės įvertinimas yra tarsi išsamus apibendrinimas to, ką būsto paieškos procese matė ir girdėjo pirkėjas.
Kiekvienam pirkėjui – savas būstas
Aukščiau išvardintas sąrašas toli gražu nėra baigtinis. Tai pagrindiniai dalykai, į kuriuos dėmesį rekomenduojama atkreipti kiekvienam pirkėjui. Tačiau greta jų turi būti palikta vietos asmeniniams poreikiams išrašyti. Jaukūs, gražūs, komfortabilumą ir šilumą suteikiantys namai yra dalykas, apie kurį svajojame kiekvienas. Tačiau tai, kaip juos įsivaizduojame yra kiekvieno mūsų vaizduotės reikalas. Tad pagrindinis veiksnys, į kurį tikrai svarbiausia atkreipti dėmesį besirenkant naujuosius namus esame tik mes patys!